Anasayfa Çetinler Sürücü Kursu Operatörlük Kurslarımız İş ve Eleman arama i... Bize Ulaşın

Silindir Operatörlük Mesleğin Gelişimi Türk İşgücü Piyasasında

Anasayfa » Silindir Kursu- Silindir belgesi » Silindir Operatörlük Mesleğin Gelişimi Türk İşgücü Piyasasında
share on facebook  tweet  share on google  print  

Silindir Operatörlük Mesleğin Gelişimi Türk İşgücü Piyasasında

"Silindir Kursu- Silindir belgesi" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

Türkiye’de inşaat sektörü 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren, ülke kalkınmasına paralel bir gelişme göstermiş, Türk müteahhitlik firmaları dış pazarlara açılarak diğer yabancı ülke firmalarıyla rekabet eder bir duruma gelmiştir. Özellikle 1970'li yıllarda bazı firmaların öncü girişimleriyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik yurtdışı müteahhitlik hizmetleri hız kazanmıştır. 1984 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile imzalanan doğalgaz anlaşması ve Eximbank tarafından bu ülkeye açılan krediler, müteahhitlik firmalarımızın bu ülkeye yönelmelerini sağlamış ve sözkonusu ülke 1991 yılından itibaren Türkiye için önemli bir pazar olmuştur. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan yeni devletler ve özellikle Türk devletleri, yeniden yapılanma sürecinde müteahhitlik firmalarımızı tercih etmişlerdir. 1996 yılı sonu itibariyle, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerindeki gelişmenin yavaşladığı gözlenmektedir. Bunun nedenleri arasında; petrol fiyatlarındaki düşüş ve dolayısıyla daralan pazarlar, Türk firmalarının iş yaptığı ülkelerdeki altyapı yatırımlarının tamamlanmış olması ve hizmet veren firma sayısının artması gibi hususlar yer almaktadır.

Yukarıdaki gelişmeler ve Gümrük Birliği ile artan rekabet ortamı, pazarların birleşmesi, yeniden yapılanma ve bunun doğal sonucu olan işgücü hareketliliği diğer alanlarda olduğu gibi, inşaat sektöründe çalışanlara da yeni bilgi ve beceriler kazandırılmasını zorunlu hale getirmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile araç trafiğinin artması ve buna bağlı olarak yol ağlarının genişletilmesi ihtiyacı bu meslekte daha işlevsel, güçlü ve kaliteli makine-teçhizat ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Bu ihtiyaca cevap vermek üzere teknik özellikleri ve kapasite bakımından daha gelişmiş silindirler üretilmiştir. Günümüzde kullanılan silindirler geçmişte kullanılanlara göre daha üstün teknik özelliklere sahiptir. Örneğin, vibrasyonlu silindirlerle sağlanan sıkıştırma gücü vibrasyonsuz silindirlerden yaklaşık 3 ila 4 kat daha fazla olmaktadır. Diğer taraftan, otomatik kumanda ve ayar sistemlerinin sağladığı avantajlar verimliliği ve kaliteyi önemli ölçülerde artırmaktadır.

Kullanılan makine ve teçhizatta yaşanan bu gelişmeler doğal olarak alanda daha kalifiye; bilgi ve beceri yönünden daha donatımlı ve gelişmelere açık operatör ihtiyacını da zorunlu kılmaktadır.

Meslek elemanları geleneksel usta-çırak ilişkisi içerisinde yetişmekle beraber, meslek kurslarından da yararlanmaktadır. Bütün bu gelişmelerle birlikte, meslekte ihtiyaç duyulan vasıfta eleman yetiştirecek sistemli mesleki eğitim faaliyetlerine duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır.

Büyük ölçüde yol ve baraj inşaatlarında istihdam edilen silindir operatörleri, gürültü ve titreşimden kaynaklanan sağlık problemleri yaşamaktadırlar. Bu nedenle işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemler büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan, son yıllarda ekonominin genel yapısından kaynaklanan alt yapı yatırımlarındaki azalmaların meslek elemanlarının istihdam olanaklarını olumsuz yönde etkilediği dile getirilmektedir.

Bu meslekte edinilen bilgi ve becerilerin, greyder, yükleyici (loder) vb. iş makinelerinin operatörlüklerinde de kullanılabileceği düşünülmektedir.

Mesleğin yürütülebilmesi için zemin mekaniği, mesleki fizik ve hidrolik bilgileri giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

 


Tür : Sektörel Tarih : 09.11.2005
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
Çetinler sürücü kursu - güncel
  • 2016 Meb Ehliyet sınavı takvimi belli oldu.