Anasayfa Çetinler Sürücü Kursu Operatörlük Kurslarımız İş ve Eleman arama i... Bize Ulaşın

Yükleyici (Loder) Operatörünün Türk İşgücü Piyasasında Durumu

Anasayfa » Yükleyici Kursu » Yükleyici (Loder) Operatörünün Türk İşgücü Piyasasında Durumu
share on facebook  tweet  share on google  print  

Yükleyici (Loder) Operatörünün Türk İşgücü Piyasasında Durumu

"Yükleyici Kursu" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

Türkiye’de inşaat sektörü 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren, ülke kalkınmasına paralel bir gelişme göstermiş, Türk müteahhitlik firmaları dış pazarlara açılarak diğer yabancı ülke firmalarıyla rekabet eder bir duruma gelmiştir. Özellikle 1970'li yıllarda bazı firmaların öncü girişimleriyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik yurtdışı müteahhitlik hizmetleri hız kazanmıştır. 1984 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile imzalanan doğalgaz anlaşması ve Eximbank tarafından bu ülkeye açılan krediler, müteahhitlik firmalarımızın bu ülkeye yönelmelerini sağlamış ve sözkonusu ülke 1991 yılından itibaren Türkiye için önemli bir pazar olmuştur. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan yeni devletler ve özellikle Türk devletleri, yeniden yapılanma sürecinde müteahhitlik firmalarımızı tercih etmişlerdir. 1996 yılı sonu itibariyle, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerindeki gelişmenin yavaşladığı gözlenmektedir. Bunun nedenleri arasında; petrol fiyatlarındaki düşüş ve dolayısıyla daralan pazarlar, Türk firmalarının iş yaptığı ülkelerdeki altyapı yatırımlarının tamamlanmış olması ve hizmet veren firma sayısının artması gibi hususlar yer almaktadır.

Yukarıdaki gelişmeler ve Gümrük Birliği ile artan rekabet ortamı, pazarların birleşmesi, yeniden yapılanma ve bunun doğal sonucu olan işgücü hareketliliği diğer alanlarda olduğu gibi, inşaat sektöründe çalışanlara da yeni bilgi ve beceriler kazandırılmasını zorunlu hale getirmektedir. Teknolojik gelişmeler bu mesleği de doğrudan etkilemekte, kalite ve verimliliği artırmaktadır. Teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkan yeni malzeme, alet ve makine kullanımının bilinçli bir şekilde çalışanlara aktarılması ve eğitim yoluyla niteliklerinin yükseltilmesi giderek önem kazanmaktadır. Meslek elemanları, geleneksel usta-çırak ilişkisi içerisinde yetişmekle beraber, meslek kurslarından da yararlanmaktadır. Ayrıca, bazı illerde Yapı Meslek Liseleri bünyesinde "İş Makineleri Operatörlüğü" adı altında mesleki eğitim faaliyetleri başlatılmıştır. Bütün bu gelişmelerle birlikte, meslekte ihtiyaç duyulan vasıfta eleman yetiştirecek sistemli mesleki eğitim faaliyetlerine duyulan ihtiyacın giderek artmakta olduğu gözlenmektedir.

Teknolojik gelişmeler paralelinde, geçmişte kullanılan manuel sistemli loderler yerini elektronik kumandalı loderlere bırakmıştır. Bu da operatörlerin işlerini kolaylaştırmakta ve işin verimini artırmaktadır. Bu gelişmeler paralelinde operatörlerin bilgi ve becerilerini yenilemeleri ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Bu meslekte çalışanların istihdam edilebilecekleri alanlar çeşitli olup; madencilik, petrol, inşaat, yol yapımı vb. faaliyet alanlarında istihdam olanakları mevcuttur. Dolayısıyla, iyi yetişmiş, nitelikli elemanlara olan talebin de artacağı düşünülmektedir. Bu meslekte edinilen bilgi ve becerilerin diğer iş makineleri operatörlüklerinde de kullanılabileceği düşünülmektedir. Meslek elemanlarının greyder, ekskavatör gibi diğer hafriyat makinelerinin kullanımında da yeterli olması iş bulma imkanlarını artıracaktır.

Mesleğin yürütülebilmesi için mesleki elektronik, hidrolik, pnömatik, zemin mekaniği bilgileri giderek önem kazanmaktadır.


Tür : Sektörel Tarih : 09.11.2005
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
Çetinler sürücü kursu - güncel
  • 2016 Meb Ehliyet sınavı takvimi belli oldu.