Anasayfa Çetinler Sürücü Kursu Operatörlük Kurslarımız İş ve Eleman arama i... Bize Ulaşın

Mesleğin Bugunkü Türk Piyasada Durumu Nedir?

Anasayfa » Kule Vinç Ehliyeti » Mesleğin Bugunkü Türk Piyasada Durumu Nedir?
share on facebook  tweet  share on google  print  

Mesleğin Bugunkü Türk Piyasada Durumu Nedir?

"Kule Vinç Ehliyeti" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

Türkiye’de inşaat sektörü 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren, ülke kalkınmasına paralel bir gelişme göstermiş, Türk müteahhitlik firmaları dış pazarlara açılarak diğer yabancı ülke firmalarıyla rekabet eder bir duruma gelmiştir. Özellikle 1970’li yıllarda birkaç firmanın öncü girişimleriyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik yurtdışı müteahhitlik hizmetleri başlı başına bir sektör haline gelmiştir.

Gümrük Birliği ile artan rekabet ortamı ve yeniden yapılanma, işgücü hareketine neden olmakta, çalışanlara veya inşaat sektöründe çalışacak bireylere yeni beceriler kazandırılması zorunlu hale gelmektedir. Teknolojik yenilikler sonucu ortaya çıkan yeni malzeme, alet ve makine kullanımının bilinçli bir şekilde çalışanlara aktarılması ve eğitim yoluyla niteliklerinin yükseltilmesi giderek önem kazanmaktadır.

Türkiye’de mobil vinç ve kule vinç operatörlüğü farklı uzmanlık alanları olarak görülmektedir. Kule vinç sabittir ve iş bitimine kadar kurulduğu yerde kalmaktadır. Montaj ve onarımı kule vinç montörleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Mobil vinç ise hareketlidir ve mobil vinç ile yükün taşınması kule vinçten farklıdır. Mobil vincin montajı operatörü tarafından yapılmakta, küçük ölçekli işletmelerde mobil vincin montaj ve onarımı ile ilgili işlerin bir bölümü de operatörün sorumluluğuna verilebilmektedir. Büyük işletmelerde ise uzmanlaşmaya bağlı olarak bu işler farklı kişiler tarafından yerine getirilmektedir.

Türkiye’de vinç operatörlüğü eğitimi, bu meslekte çalışanları istihdam eden firmalar tarafından verilmektedir. Kule vinç operatörlüğü, montörlüğe başlangıç mesleği olarak kabul edilmektedir. Yüksek teknolojili bina inşaatları, prefabrik yapılar ve büyük altyapı yatırımlarındaki artış nedeniyle istihdamda gelecek  yıllarda artış beklenmektedir. Elektro pnömatik, hidrolik devreler, bilgisayarlı kontrol mekanizmaları vb. sistemlerin devreye girmesiyle vinç kullanımı daha kolay, ancak daha karmaşık bir yapı haline gelmiştir. Bu nedenle kule vinç operatörlerinin teknik bilgi ve becerilerinin yükseltilmesi gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Kule vinç operatörleri mesleki bilgi ve becerileri itibariyle liman, gemi vinçlerini kullanabilmekte; ve ilave eğitimle mobil vinç operatörlüğü yapabilmektedir.

Mesleğin can güvenliği ile doğrudan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışanların, vincin kullanımına ilişkin teknik bilgilerin yanısıra, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da yeterli bilgiye sahip olmaları büyük önem taşımaktadır.


Tür : Sektörel Tarih : 08.11.2005
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Site içi arama
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta
Sayfa Ziyaret Sayacı
112.282
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
Çetinler sürücü kursu - güncel
  • 2016 Meb Ehliyet sınavı takvimi belli oldu.